Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe? Czy każdy właściciel mieszkania musi wykupić polisę? Takie pytania mogą pojawiać się w głowach wielu osób, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie interesowały się one zagadnieniami związanymi z ubezpieczeniem nieruchomości. Trzeba przyznać, że Polacy coraz częściej wykupują polisy na dom lub mieszkanie, ale jak ma się do tego obowiązujące prawo?

Obowiązek ubezpieczenia domu – kogo dotyczy?

Obowiązek ubezpieczenia domu pojawia się w niektórych przypadkach, więc nie jest dla każdego obowiązkowy. Osobą, która musi wykupić polisę ubezpieczeniową, jest właściciel gospodarstwa rolnego przekraczającego łącznie powierzchnię 1 ha. 

Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, rolnik ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia budynku, który wchodzi w skład gospodarstwa rolnego od ognia, a także innych zdarzeń losowych. Jest to ubezpieczenie majątkowe, a więc zgodnie z art. 821 kodeksu cywilnego, jego przedmiotem może być każdy interes majątkowy dający się przedstawić w pieniądzu i niebędący sprzeczny z prawem. W tym wypadku są to budynki wchodzące w skład gospodarstwa rolnego. Obowiązek ubezpieczenia dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i gospodarczych (obory, kurniki, stodoły). 

Polisa ubezpieczeniowa ma zapewnić ochronę majątku rolnika, który zazwyczaj nie ma żadnych innych źródeł dochodu poza prowadzoną działalnością rolniczą. Zgodnie z ustawą umowa ubezpieczenia budynków rolniczych jest zawierana na 12 miesięcy i po upływie tego czasu dochodzi do jej automatycznego przedłużenia, o ile rolnik nie przedstawi na piśmie jej wypowiedzenia. 

asseco- wapro erp opgrogramowanie

Oprogramowanie dla firm i instytucji Asseco Wapro –
https://www.aprosystem.pl/

Ubezpieczenie budynków rolniczych obejmuje szkody powstałe w budynkach na skutek zdarzeń losowych, do których zalicza się: 

  • ogień, 
  • huragan, 
  • podtopienia, 
  • powódź, 
  • nawalny deszcz, 
  • grad, 
  • opady śniegu, 
  • eksplozje, 
  • tąpnięcia, 
  • obsunięcia ziemi, 
  • lawiny, 
  • upadek statku powietrznego, 
  • uderzenie pioruna. 

Warto podkreślić, że z uwagi na obowiązkowy charakter ubezpieczenia, firmy nie mogą samodzielnie określać jego zakresu. Wszystkie potrzebne informacje m.in. dotyczące obowiązywania, wysokości i zasad wypłacania odszkodowania są ujęte w ustawie, czyli akcie ogólnie obowiązującym.

Obowiązek ubezpieczenia dotyczy także domu w budowie. Wynika ono z wymagań, jakie są stawiane przez kredytodawcę (bank). Jeśli nie zdecydujemy się na wykupienie stosownego ubezpieczenia, prawdopodobnie nie uzyskamy kredytu. Zakres polisy różni się w zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej. W podstawowym ubezpieczeniu ochrona jest z zasady wąska i sprowadza się jedynie do murów i stałych elementów konstrukcji. Są one zabezpieczone w momencie wystąpienia zjawisk losowych takich jak: 

  • pożar, 
  • zalanie, 
  • osuwanie się ziemi, 
  • upadek drzew. 

Przed podpisaniem umowy trzeba koniecznie zapoznać się z jej warunkami. W dokumentach znajdziemy zapisy dotyczące zakresu obowiązywania naszej polisy i przypadków, kiedy odpowiedzialność ubezpieczyciela zostaje wyłączona.

Dlaczego warto ubezpieczyć dom lub mieszkanie?

Nawet jeśli nie masz obowiązku ubezpieczania posiadanej nieruchomości, warto się na to zdecydować. Zakupienie polisy daje komfort psychiczny, bo nie musimy się obawiać, że w razie wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia będziemy musieli sami ponosić często bardzo wysokie koszty związane z naprawą szkód. 

Coraz więcej osób decyduje się na ubezpieczenie swojego domu czy mieszkania, co potwierdzają także przeprowadzone badania. Należy zgodzić się ze stwierdzeniem, że wykupienie polisy jest opłacalne. Wprawdzie wiążą się z tym dodatkowe koszty (obciąża to domowy budżet), ale są one zdecydowanie niższe niż koszty, które musielibyśmy ponieść, gdyby stało się coś złego. 

Pamiętajmy też, że ubezpieczenie może mieć szeroki zakres obowiązywania, w zależności od wybranego przez nas pakietu. Oznacza to, że nasza nieruchomość może być chroniona nie tylko przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi takimi jak porywisty wiatr czy ulewy, ale także przed włamaniem czy uszkodzeniem znajdujących się w środku sprzętów. Na rynku jest wiele firm ubezpieczeniowych, a ilość dostępnych usług pozwala na idealne dobranie polisy dla każdego właściciela domu czy mieszkania.

Koszty ubezpieczenia domu i mieszkania

Jak duże są koszty ubezpieczenia domu i mieszkania? Wysokość opłat jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju wykupionej polisy. Pakiet podstawowy będzie z pewnością o wiele tańszy od tego, który ma szerszy zakres obowiązywania. Warto zwrócić uwagę, że do ubezpieczenia domowego można także dokupić dodatkowe opcje takie jak: 

  • domowy assistance – gwarantujący m.in. pomoc fachowców w przypadku awarii elektrycznej czy hydraulicznej,
  • OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie obejmuje ubezpieczonego, bliskie osoby z nim zamieszkujące, a często także osoby pomagające mu w prowadzeniu gospodarstwa domowego (np. nianie, ogrodnika),
  • kradzież z włamaniem – zapewnia ochronę cennych przedmiotów np. związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Na wysokość polisy wpływ ma nie tylko zakres jej obowiązywania, ale też kwota, na którą została zawarta. Im jest ona wyższa, tym wysokość składek jest większa. Od czego jeszcze zależy cena ubezpieczenia domu

Jest ona uwarunkowana także położeniem i wartością nieruchomości. Jeśli mowa o miejscu, ubezpieczenie domu znajdującego się na terenie zalewowym będzie zdecydowanie wyższa. Koszty ubezpieczenia domu na wsi będą zazwyczaj nieco tańsze niż w mieście, co wynika z wartości samej nieruchomości. W przypadku mieszkań te znajdujące się na parterze i ostatnim piętrze mają wyższą opłatę ubezpieczeniową niż mieszkania pośrodku. 

Ceny są zróżnicowane, ale jako podsumowanie trzeba przyznać, że ogólne koszty ubezpieczenia nie są zbyt wysokie i wynoszą ok. kilkuset złotych w ciągu roku.

Obowiązki właścicieli domów – polisa ubezpieczeniowa

Aby otrzymać środki finansowe po wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk, trzeba spełniać określone wymagania. Ubezpieczający ma pewne obowiązki, które musi spełnić, aby wypłata odszkodowania nastąpiła bez żadnych problemów. Mowa tutaj o przeprowadzaniu regularnych przeglądów w domu. 

Przeglądy muszą być aktualne, bo w innym wypadku ubezpieczyciel może wydać decyzję odmowną w zakresie przyznania środków pieniężnych. Właściciel domu musi co 12 miesięcy wykonywać przegląd przewodu wentylacyjnego i dymowego, a także przegląd gazowy i kominowy. Wskazane jest, aby raz na 4 lata sprawdzać stan techniczny kotłów, a raz na 5 lat dokonywać przeglądu instalacji elektrycznej. Trzeba sprawdzić sprawność połączeń, osprzętu i zabezpieczeń i określić, czy stan izolacji przewodów i uziemienia jest odpowiedni.

Właściciele domów i mieszkań zgodnie przyznają, że zakup polisy ubezpieczeniowej ma wiele zalet, a co najważniejsze pozwala zachować spokój i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Chcąc wykupić ubezpieczenie, nie trzeba przygotowywać zbyt wiele dokumentów. Zazwyczaj wystarczy tylko dowód tożsamości i dokument potwierdzający własność nieruchomości. Sporo czasu może wymagać wybranie ubezpieczyciela i odpowiedniego dla siebie pakietu, dlatego warto pamiętać, że są firmy świadczące usługi z zakresu doradztwa ubezpieczeniowego, które pomogą nam podjąć rozsądną decyzję.