Warto zacząć od tego że niedokonywanie okresowych kontroli budynku, jest wykroczeniem i podlega to karze grzywny (do 5 tys. zł). w postaci mandatu, nakładanego przez nadzór budowlany oraz karze ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do roku. Należy zapamiętać, że:

Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów § 34:

• Co najmniej raz na 3 miesiące należy czyścić przewody dymowe i spalinowe od pieców opalanych paliwem stały (węgiel, drewno),
• Co najmniej raz na 6 miesięcy należy czyścić przewody dymowe i spalinowe od pieców opalanych paliwem spalinowym,
• Co najmniej raz w roku  należy czyścić przewody wentylacyjne,

asseco- wapro erp opgrogramowanie

Oprogramowanie dla firm i instytucji Asseco Wapro –
https://www.aprosystem.pl/

Zgodnie z Art 61 Prawa Budowlanego, co najmniej raz w roku należy:

• sprawdzić stanu techniczny instalacji gazowej,
• sprawdzić stan techniczny przewodów kominowych: dymowych, spalinowych, wentylacyjnych

 Co najmniej raz na dwa lata:

• sprawdzać stanu technicznego kotłów z uwzględnieniem efektywności energetycznej oraz ich wielkości do potrzeb użytkowych dla kotłów opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności ponad 100kW

 Co najmniej raz na cztery lata:

• sprawdzać stanu technicznego kotłów z uwzględnieniem efektywności energetycznej oraz ich wielkości do potrzeb użytkowych dla kotłów opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności 20kW do 100kW oraz kotłów opalanych gazem

 Co najmniej raz na pięć lata:

• sprawdzać stan techniczny i przydatności obiektu budowlanego, estetyki tego obiektu  oraz jego otoczenia (w tym ścian zewnętrznych, balustrad, loggii i balkonów, urządzeń zamocowanych do ścian i dachu, elementów odwodnienia budynku oraz obróbek blacharskich, pokryć dachowych, instalacji c.o. i ciepłej wody użytkowej, instalacji kanalizacyjnej, przejść przyłączy instalacyjnych przez ściany budynku)

• wykonać przegląd instalacji elektrycznej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów,
• sprawdzać stanu techniczny i przydatność do użytkowania instalacji odgromowej (jeżeli jest wymagana i zainstalowana)
• poddać ocenie efektywności energetycznej zastosowanych urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji, ich wielkości w stosunku do wymagań użytkowych o mocy chłodniczej nominalnej większej niż 12 kW.

Po 15 latach użytkowania, licząc od daty zamieszczonej na tabliczce znamionowej kotła:

• jednorazowa kontrola instalacji grzewczej z kotłem o efektywnej nominalnej wydajności powyżej 20 kW obejmująca ocenę efektywności energetycznej i doboru wielkości kotła, ocenę parametrów instalacji oraz dostosowania do funkcji jaką ma ona spełniać.

    Po wykonaniu przeglądu obowiązkowo spisywany jest protokół, w którym zawarty będzie szczegółowy opis stanu technicznego kontrolowanych elementów i uszkodzeń jeżeli takowe istnieją. Ponadto w protokole wskazany jest niezbędny zakres robót w celu usunięcia uszkodzeń. Kiedy kiedy nie dokonamy w odpowiednim terminie wymaganych przeglądów ubezpieczyciel ma prawo odmówić odszkodowania. Brak obowiązkowych przeglądów technicznych domku jednorodzinnego nie będzie skutkować brakiem odszkodowania po szkodzie jedynie wtedy, kiedy nie miało to wpływu na zaistnienie wypadku ubezpieczeniowego. Podstawowym obowiązkiem właściciela domu jest usunąć stwierdzone podczas okresowych kontroli uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a przede wszystkim katastrofę budowlaną Powinno to zostać potwierdzone w protokole z kontroli domu.
 

Wykonanie przeglądów technicznych powinniśmy również wziąć pod uwagę w momencie, kiedy kupujemy dom na rynku wtórnym. Okres jego użytkowania, a także sposób w jaki był używany, może mieć istotny wpływ na jego stan techniczny. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przewody kominowe, sprawdzić stabilność konstrukcji budynku, w tym dach oraz klatki schodowe. Warto zwrócić uwagę na instalacje elektryczne, ponieważ wszelkie przegrzania wpływają na jej prawidłowe działanie. Do sprawdzenia będą  także instalacje gazowe i kanały wentylacyjne. W przypadku zatrucia mieszkańców spalinami lub wybuchu pożaru w przewodzie kominowym bez ważnego przeglądu właściciel może zostać oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci lub zniszczenie mienia w skutek zaniedbania wykonania obowiązkowego przeglądu. Wtedy również ubezpieczyciel może z tego tytułu odmówić wypłaty odszkodowania.